Šljive su vjerovatno najpopularnije i najomiljenije voće u Bosni i Hercegovini. Svake godine se na tone šljiva izvozi u sve dijelove Evrope, čak i u Rusiju. Moja supruga i ja smo nedavno imali zadovoljstvo posjetiti 38. Sajam šljive koji se održava svake godine, a koji je poznat i kao gradačački Sajam poljoprivrede i prehrambene industrije. Na desetine farmera, poljoprivrednih proizvođača i mnogih drugih pojedinaca izlagali su svoje proizvode i takmičili se za sajamske nagrade. Gradačac je prekrasan istorijski grad smješten u brdovitom dijelu sjeverne Bosne. USAID je dao podršku mnogim poljoprivrednim projektima u ovom regionu, uključujući projekat pružanja pomoći farmerima invalidima i mikrokreditni program za žene poljoprivredne proizvođače.
Na ovom putovanju smo Danuta i ja također posjetili Tuzlu i Živinice. Sastali smo se sa načelnikom Imamovićem u Tuzli, načelnikom Imširovićem u Gradačcu i načelnikom Muratovićem u Živinicama. Sva tri načelnika marljivo rade da bi zadovoljili potrebe svojih lokalnih zajednica, uključujući promociju novih ideja za otvaranje radnih mjesta i iznalaženje dodatnih sredstava za finansiranje projekata u zajednici.
Svaki načelnik sa kojim sam se susreo u Bosni i Hercegovini jasno je govorio o ozbiljnim ekonomskim izazovima, posebno o nedovoljnom finansiranju, visokoj stopi nezaposlenosti i manjku ekonomskih aktivnosti. Najbolji među ovim načelnicima ove izazove pretvaraju u šanse. USAID je kroz projekat GAP sarađivao sa određenim brojem općina na unapređenju vladinih ustanova. Ove općine moraju osigurati isti iznos koji se osigura kroz ovaj projekat da bi se izgradile ili obnovile vladine ustanove koje, zauzvrat, unapređuju usluge lokalnom stanovništvu i odgovaraju na potrebe zajednica.
Također smo se sastali sa liderima nekoliko NVO koje marljivo rade na pružanju usluga u svojim zajednicama, što je slučaj sa mnogim drugim NVO sa kojima sam se susretao. Drago nam je što možemo pomoći ovakvim organizacijama koje - u ovom konkretnom slučaju – pomažu Romkinjama, osiguravaju mikrokredite ženama poljoprivrednim proizvođačima, nude psihološku i druge vrste pomoći ženama koje su potresene užasnim ratnim dešavanjima, osiguravaju esecijalnu pomoć žrtvama koje su stradale od mina, te provode razne aktivnosti u zajednicama. Odajem priznanje ovim i mnogim drugim posvećenim građanima koji marljivo rade svaki dan uz malu ili nikakvu nadoknadu i tako služe svojim sugrađanima.
Konačno, upoznali smo pet mladih stanovnika Tuzle koji su sudjelovali u akademskim programima koje finansira Američka ambasada, a koji su kreirani za profesore iz BiH koji gostuju na američkim univerzitetima ili za učenike koji godinu dana provode sa porodicama u Americi gdje pohađaju srednju školu. Profesori su nam govorili o tome kako im je ovo iskustvo koristilo da unaprijede metode podučavanja i pristup studentima. Dvoje srednjoškolaca opisalo nam je kako im je ovo iskustvo promijenilo živote. Jedna učenica nam je čak rekla da planira da se kandiduje za predsjednicu BiH jednog dana!
Bez obzira radi li se o srednjoškolcima ili izabranim općinskim načelnicima, jako je lijepo kada upoznate ljude poput ovih koji strastveno koriste svoje vještine da bi ovdje izgradili svjetliju budućnost. Jedva čekam da razgovaram i sa drugim ljudima u BiH koji kreativno rade na rješavanju problema u svojim zajednicama. Slobodno podijelite vaša iskustva u dijelu ovog bloga rezervisanom za komentare.
Comments
Post a Comment